Jaké bude počasí?

Počasí podle stoletého kalendáře

Jak usuzovat na budoucí vývoj počasí?

Předpověď počasí vlastníma silama.

 

Počasí:

Lidé žijící ve městech zpravidla ztrácí schopnost usuzovat na vývoj počasí.
Krátkodobou předpověď, čili na to, jaké bude počasí můžeme mnohdy usuzovat s větší přesností než meteorologové, a při tom nepotřebujeme žádné přístroje. Důvod je ten, že meteorologové hlásí vývoj počasí pro velkou oblast, ale náš úsudek je zaměřen na vývoj v našem okolí. Bereme v úvahu místní podmínky. Navíc teplotu zpravidla odhadujeme jen na subjektivní pocity, na horko, teplo, chladno atd.
Počasí je záležitost místní a pokud jedete někam dále, měníte nadmořskou výšku, jste blíže k moří nebo rovníku, nebo se jen změní ráz krajiny, musíte své výsledky korigovat zpravidla podle informací od místních lidí nebo časem získáte vlastní zkušenost.
Protože každá oblast na zemi má své místní typické odchylky počasí, popisuji zde znaky typické pro oblast kde žiji, mezi kopci a nadmořské výška kolem 350m. Přesto například v Žatecké oblasti podstatně méně prší a na českomoravské vysočině je chladněji, je tam více mlh a dešťů a například kolem Pálavy je citelně tepleji a méně srážek.
Také berte v úvahu dlouhodobé změny počasí. Jako dítě si vzpomínám, že na Bečvě ve Vsetíně u průmyslovky (tehdy tam ještě nebyla) bylo přibližně trojnásobek vody a v zimě tam bývala cca 15 - 20 cm silná vrstva ledu. Při tání jsme sekerkou odsekávali kry a plavili se na nich někdy až k pivovaru. Na březích Bečvy jsme sáňkovali. Dnes Bečva téměř nezamrzá.
Vše co zde popisuji mám ověřené vlastní zkušeností a stále své znalosti doplňuji a koriguji.
Když půjdete do přírody nebo na dovolenou můžete zkusit odhadnout počasí, případně soutěžit kdo z vás odhadne počasí přesněji a na více dnů dopředu. Přesto doporučuji počítat s tou horší možnou variantou a kamkoliv do kopců přibalit například svetr navíc a pláštěnku (která pomůže i proti prochladnutí větrem).
Cykličnost počasí:
  1. Každé období roku má své typické počasí.
  2. Největší horka bývají zpravidla následující měsíc po letním slunovratu, největší zimy opět přibližně v následujícím měsíci po zimním slunovratu.
  3. Počasí se mění v přibližně 7-14 denním cyklu. (Někdy v létě je typické že třeba cca 3-4 dny jsou přeháňky, a cca 3 - 4 dny je pěkně a to se opakuje několikrát po sobě, nebo je přibližně týden pěkně, týden deštivo a opět znovu.)
  4. Mnohdy ráno vyleze sluníčko, kolem poledne se udělá kupovitá oblačnost, Odpoledne přibližně kolem třetí hodiny nastávají dvě varianty: - Oblačnost začne mizet a večer opět svítí sluníčko, (noc je obvykle jasná a druhý den se vše opakuje,) - nebo se začnou tvořit vysoké oblačné sloupy, zvláště dobře viditelné nad vodníma plochama. Z těch často přijdou odpolední, nebo noční bouřky.
  5. Dopoledne zpravidla bývá slunečněji, než odpoledne. (Vlastní pozorování.)
  6. Neděle, pondělí případně úterý bývá někdy pěknější počasí než zbytek týdne (Je to vysvětlované průmyslovým znečištěním)
  7. Někdy se cykličnost jakoby zastaví. Na přeschlou zem takzvaně "nerado prší" (zvláště v letních horkách), jindy prší a prší nebo vytrvale sněží a ne a ne přestat. V našich podmínkách horka vydrží někdy až 6 týdnů ale déšť pokud je zvláště tvrdohlavý zpravidla do 3 týdnů ustoupí.
  8. I přes veškeré lidské vlivy, je dlouhodobá cykličnost poměrně pravidelná a přesná. Každý rok se opakují květnoví zmrzlí. Každý rok přijdou Jánské vody. (Rozvodňování potoků)
I každý měsíc má své typické počasí:
Typický denní cyklus pro pěkný den. Pokud jsou nějaké odchylky, zpravidla to vede ke zhoršení počasí.
Oblačnost, mraky:
Kouř:
Vítr:
Vodní hladina (větší přehrady, moře) (Znaky závislé na větru.)
Při vycházkách pamatujte že na návětrné straně kopce bývá horší počasí, (více fouká a prší, případně je mlha) než na závětrné straně. Podle toho je li možnost volíme trasy.
Jak dlouho bude pršet?
Bude v noci pršet?
Mlha: (Je oblačnost, kterou pouze jinak vidíme. Tvoří se změnou tlaku teploty nebo vlhkosti vzduchu. Ještě je potřeba nečistoty, na kterých se stráží, ale těch je v ovzduší vždy dostatek.)
Nízký tlak: (s vysokou vzdušnou vlhkostí) - předzvěst deštivého počasí
Teplota:
Zvuky:
Viditelnost:

Východ slunce:

Ciferník na určování počasí:
Nakreslete si 24 hodinový ciferník jako na hodinách. Kruh, který rozdělíte na 24 dílů. Nyní si na něm zvýrazněte hodnoty 3, 9, 15 a 21 hodin. Vidíte jak je to pěkně symetricky rozděleno.
K čemu je to dobré?
V uvedené časy je dobré sledovat změny počasí a usuzovat na další vývoj. Zvláště vhodné pro nás je sledovat devátou a patnáctou hodinu, ale pokud máte možnost sledujte i třetí a 21 hodinu.
Jak to použít?
Je li ráno jasno, a kolem deváté se začne zatahovat, je malá pravděpodobnost, že se ten den počasí ještě zlepší. Tvoří li se v létě kolem 15 hodiny mraky, je praděpodobné, že přijdou včer nebo v noci bouřky. Vyjasňuje li se kolem 21 hodiny, jistě nebude v noci pršet. Přijdeli ve 3 v noci trvalý déšť, (nikoliv přeháňka nebo bouřaka) téměř jistě proprší celý den. Pomocné časy jsou 6, 12, 18 a 24 hodin
Celý popis by byl poměrně obsáhlý, ale jistě brzy přijdete na další vztahy času a počasí.
Ikdyž na nějaké minutě nezálží, přesto je lépe vlétě udělat korekci o posunutou hodinu letního času. Nejvhodnější je použít místní sluneční čas. Hlavní strana